Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… wygranym w postaci młodej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zagadnienia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, istnieje zatem „układ mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najwyższym nacisku – szokujące dla świata – wtedy też trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem nadrzędnym będzie istotna zmiana status quo. Rok bieżący pewnie być niczym wielkie wahadło, wydobywające się w obrotu przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki pieniężnej i finansowej, a dodatkowo – co równie istotne – ochrony środowiska. W układzie szeroko rozumianej polityki świadczyło to szybką porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do czynienia polityki potrafiło toż oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich funkcję w kierunku kosztów połączonych z bazą i metodą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w postaci młodej oraz czarnej sił
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych w związku z brakiem zwrotu z lokat w ostatnim sektorze, wezmą z przygody i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w prostych krajach. Zbiegnie się zatem w ciągu z inną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie zatem zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich wielkości i dążenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe wartości spowodują, że cena ropy Brent wróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to poważnym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, ale zarówno dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na wynik zbyt długiego szumu medialnego i słabych zwrotów z lokat. Przecież w skalę kolejnych zobowiązań w kierunku polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jako najwyższy na świecie dostawca używanego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego jedne z najodpowiedniejszych rezultatów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek i wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbytu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w duzi rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na ograniczenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w końca zwiększonego popytu oraz szerszych cen oraz też gdy w sukcesie Rosnieftu ceny jego treści wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dużo w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach którego nie chociaż w Stanach Zjednoczonych, a a na pełnym świecie zawarto na plac biliony USD w sytuacji kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz większych wpływów, aby zapobiec całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z wskazówki na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w dolnych rejonach skali, a ubytki w Stanach Zjednoczonych są znaczne i ciągle rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w możliwość przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektywie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i wartości zaczną gwałtownie występować w skalę, jak napędy będą dochodzić do gospodarki, gdy na ironię z względu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z rynku spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jak w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na okresy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki nadal będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z trudnym otoczeniem finansowym i ekonomicznym, cechującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co coraz dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza własnego banków – oraz konkurencją ze karty przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup natomiast na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej ujawniająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do rozpoczęcia zadań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę pieniężną i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niewielkim okresie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, a do kraju roku nawet nieco powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do granica w czerwcu 2014 r., kiedy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Od tego etapu na sektor ten oddziaływały negatywnie dwie znaczące roli. Pierwszą spośród nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych i bliskie postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała znaczenie istna amerykańska rewolucja w obszarze produkcji ropy z łupków, w zysku której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był będący kapitał polityczny i powszechny będący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na moc odnawialną. W efekcie niższych wartości oraz zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie przeznaczenie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – także będzie zatem równocześnie sygnał alarmowi dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niebezpieczną informacją była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod efekt tego roku, że w związku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw prądu w wszystkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego poziomu z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co jest zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w czasu tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w owym terminie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM potrafi być ostatnią kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni wydać chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w mieszkanie dostosować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą i i oryginalne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wysoce zróżnicowane z lat. RPA szuka w obrotu bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we wszystkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w skalę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. zacznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dojdą do ustalenia w kwestii co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w układzie taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Jednak obecnie na początku 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a razem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w wyborach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Stanach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „etycznego i wolnego handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości podanej w wysokości 25 proc. na pełne przychody brutto na zbytu amerykańskim generowane z prac zagranicznej. Wywoła to znaczne protesty ze karty partnerów handlowych, skoro będą zatem w istocie stare taryfy w ostatnim wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przenieść swoją pracę do Bądź Zjednoczonych w planu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i zdrowa zmiana nastawienia w skalę działań na sytuacja lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, doprowadzając do wdrożenia istotnego bodźca finansowego i otwartego umocnienia SEK. Jak powszechnie posiadało to pomieszczenie w sukcesie szwedzkiej polityki, również gdy na początku lat 90., kiedy to Szwedzi posunęli się za dobrze w nowoczesnym opodatkowaniu, doprowadzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji przybyła do tematu, w którym społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wysoką i ciągle rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę politykę, tym samym wykluczając ich z wszystkiej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej ról, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak oraz ich idee były atrakcyjne: otwartość i równość dla każdych i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, a wszystkie rodzaje muszą istnieć modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, żeby mogły bardzo być. Pozostałe kraje nordyckie będą odpowiadać o „warunkach prowadzących w Szwecji” jako o zagrożeniu, zaś nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, a ze względu na bliski status małej, otwartej gospodarki, będzie szalenie wrażliwa na pełne spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak również finansowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, również jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest zużyty i biały, czyli przylega do większości demograficznej, która zanika w wersjach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a a kobiety w wieku 20-40 lat, jakie są zdecydowanie dużo elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stanach Zjednoczonych, w coraz większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a dodatkowo obawami przed zmianami klimatycznymi, w układzie których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi przesuwają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z bogatszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do dobrego okresu przejmą siłę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły imponujące sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo rodzi się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, wybierając się na pokrywane przez Węgry – zaś w sztuce premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i jakości leczących na kwestia praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec ten po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To złe do jedzenia status quo, a obie strony będą uważały trudności z trafieniem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w zespole UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co jest ważną zmianę retoryki, która zbiega się w ciągu z transferami z UE, ale zaniknie w czasu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej rozważać swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek wartości dolara o 30 proc. w sądzie do złota. Aby stawić czoła pogłębiającej się rywalizacji handlowej i dolegliwościom połączonym z żyjącymi zagrożeniami ze karty Miej Zjednoczonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochron nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co uczyni z ADR największą część walutową na świecie. Celem tego postępowania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w potrzebie prowadzenia całego handlu w ostatnim rejonie wyłącznie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze względu na żyjące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja sporej części światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą postrzegać coraz mniejszy napływ leków na tworzenie swojego podwójnego deficytu. W czasu tylko paru miesięcy USD wyda na wartości 20 proc. w sądzie do ADR i 30 proc. w sądzie do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments